معرفی کنفرانس

ششمین کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی

6th National Conference of Training and Human Capital Development

“توسعه رهبران و مدیران در سازمان های ایرانی: چالش ها / مدل ها و روش ها/ تجربیات)

“LEADERSHIP DEVELOPMENT”

 7 و 8 بهمن ماه 1397

تهران- سالن بین المللی همایش های رازی

مقدمه

با توجه به دگرگونی های سریع و پرشتاب دانش و معلومات بشری، همه چیز به شدت در حال تغییر و تحول است و تغییر، از بارزترین ویژگی جهان متمدن امروزی است. تغییر در همه جنبه های زندگی با سرعتی شگرف، در حال وقوع است. سازمان ها و محیط های کاری نیز از این موضوع، مستثنا نیستند. پیشرفت دانش و تغییرات محیطی، سازمان ها را با پدیده ها و عوامل نوظهوری همچون؛ جهانی شدن، نیاز به کارکنان خودراهبر، فناوری های نوین، تاکید بر کیفیت، ارزش افزوده دانش، سیستم های کاری با عملکرد بالا، تغییر در مشاغل و ارتقاء مسیرشغلی و شکاف بین آموزش سازمانی و نیازهای دانشی محیط کسب و کار مواجه ساخته است. این عوامل ضرورت توجه به آموزش در محیط کسب و کار بعنوان یک نظام پویا و راهبردی را دوچندان کرده و نقش آموزش و توسعه را در پیشبرد اهداف سازمانی افزایش می دهد. با این رویکرد ششمین کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی با هدف تبادل اندیشه در زمینة مسائل و چالش‌هایی که این حوزه ی سازمانی در آینده با آنها روبرو خواهد شد برگزار می‌شود. با توجه به آنکه این کنفرانس مهم ترین رخداد حرفه ای از نوع خود در بخش آموزش و توسعه سازمان ها در ایران است، تلاش خواهد کرد به شکلی واقع بینانه به طرح مسائل و چالش‌ها بپردازد تا اساتید، متخصصان، مدیران، کارشناسان و دانشجویان این حوزه بتوانند درک نسبتاً درستی از تحولات و تغییرات کنونی و آتیِ  این حرفه و رویکردهای علمی و حرفه‌ای مناسب آن در آینده کسب کنند.

ششمین کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی توسط انجمن آموزش و توسعه منابع انسانی با همکاری مراکز دانشگاهی، صنعتی و اداری کشور در تاریخ 7 و 8 بهمن ماه سال 1397 برگزار خواهد شد. خوشبختانه برگزاری پنج دوره گذشته این کنفرانس در سال های 1392، 1393، 1394 ، 1395 و 1396 با اقبال کسترده جامعه آموزش و توسعه مواجه شد. مهم ترین ویژگی و تفاوت ششمین کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی با سایر کنفرانس های حوزه آموزش در کشور، تمرکز بر موضوعات کاملا کاربردی و تجربه محور می باشد. در این کنفرانس ضمن فراهم آوردن فضای یادگیری با ارائه برنامه­ های متنوع مانند: سخنرانی های کلیدی، پنل های تخصصی، 6 کارگاه آموزشی، برگزاری سمیتئاتر آموزش،سنجش صلاحیت حرفه ای مدیران و کارشناسان آموزش(سطح مقدماتی)، ارائه مقالات برتر پژوهشی، مراسم تقدیر از سازمان های برتر شرکت کننده در ششمین دوره جایزه ملی تعالی آموزش، مراسم تقدیر از شرکت کننده در سومین دوره جایزه برترین های آموزش و توسعه کارکنان و مراسم تقدیر از چهره ماندگار آموزش و  برپایی نمایشگاه جانبی ارائه خواهد شد. “تشریح مدل ها و روش های توسعه رهبران و مدیران سازمان ها” و “معرفی و توصیف کامل نمونه های موفق حوزه های یادگیری کشور” از جمله مهمترین موضوعات کنفرانس می باشد که انشالله همچون ادوار گذشته با حضور مدیران و صاحبنظران برجسته ی این حوزه تشکیل خواهد شد.

اهداف کنفرانس

 • ايجاد بستر مناسب براي ارائه آخرين تازه ها ويافته هاي علمي، پژوهشي وتجربي، آراء وايده هاي مرتبط به محور و موضوعات اصلي کنفرانس و ايجاد زمينه عملياتي كردن آنها
 • گردهمايي سالانه اعضاي حقيقي وحقوقي انجمن و ديگر افراد و گروههاي صاحبنظر و علاقه مند و ايجاد فضاي تعامل و تبادل علمي و حرفه اي فيمابين
 • معرفی و توصیف کامل نمونه های موفق حوزه های یادگیری کشور

 

سازمان کنفرانس

رئیس کنفرانس: دکتر سید احمد طباطبایی – مشاور عالی سابق معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور- نایب رئیس انجمن آموزش و توسعه منابع انسانی

دبیر علمی کنفرانس: دکتر اباصلت خراسانی- عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، رئیس انجمن آموزش و توسعه منابع انسانی

دبیر اجرایی: مهندس رضا مهدیان

شوراي سياستگذاري کنفرانس

شورای سیاستگزاری کنفرانس متشکل از صاحبنظران، اعضای هئیت علمی، مدیران و دست اندرکاران امر آموزش و توسعه سرمایه انسانی در بخش دولتی و غیر دولتی است که ماموریت اصلی آنها تعیین اهداف، راهبردها و برنامه های کنفرانس، تعیین محور اصلی ومحورهای سالانه کنفرانس، تایید و تصویب سند برنامه کنفرانس، تعیین استراتژی های سالانه کنفرانس در بخش مدیریت کنفرانس، برونسپاری، جذب منابع، ارزیابی کیفی وکمی کنفرانس در ابعاد تعریف شده و تعیین ترکیب کمیته علمی کنفرانس می باشد.

کميته علمي کنفرانس

کمیته علمی کنفرانس متشکل از اعضای هئیت علمی و متخصصین مجرب در حوزه آموزش و توسعه منابع انسانی هستند که ماموریت اصلی آنها مدیریت علمی کنفرانس در راستای اهداف و محورهای تعیین شده است.کمیته علمی در سه کارگروه تازه ها و یافته های علمی، کارگروه تجربيات عملی و کارگروه نتایج جایزه ملی آموزش و توسعه سازماندهی شده است.

موضوع محوری  سالانه:

“توسعه رهبران و مدیران در سازمان های ایرانی: چالش ها / مدل ها و روش ها/ تجربیات)

“LEADERSHIP DEVELOPMENT”

محورهای کنفرانس:

 • مدل ها و استراتژی های توسعه و پرورش مدیران و رهبران کارآمد، روند تحولی سازمان های نوین تراز جهانی
 • چالش ها و موانع توسعه رهبری و مدیریت در سازمان های ایرانی
 • آموزش و توسعه رهبران و مدیران و نقش آن در بهره وری سازمان
 • کوچینگ و منتورینگ ابزارهای نوین توسعه و یادگیری رهبران سازمان
 • روش های سنجش و توسعه شایستگی مدیران و رهبران
 • الگوها و روش های توسعه فردی رهبران و مدیران بر مبنای شایستگی
 • مدیریت استعداد، جانشین پروری و جایگزینی و توسعه رهبران و مدیران
 • همسوسازي استراتژي هاي يادگيري و توسعه با استراتژي های سازمان
 • راهکارها و چالش­های بهبود انتقال و کاربست یادگیری در محیط­های کاری
 • فناوری های نوین، شبکه های اجتماعی و نقش آن در توسعه رهبری
 • نقش توسعه رهبری در مدیریت بحران و اقتصاد مقاومتی
 • فرهنگ ایرانی- اسلامی و توسعه رهبران در سازمان های ایرانی
 • تجربیات سازمان ها در توسعه مدیران و رهبران
 • تعالی آموزش و توسعه منابع انسانی
 • برترین تجارب آموزش و توسعه کارکنان

“نمایه مقالات پذیرفته شده در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و سیویلیکا”

کنفرانس در یک نگاه

کنفرانس شامل برنامه های متنوع زیر می باشد:

 • سخنرانان کلیدی
 •  پنل های تخصصی
 • 6کارگاه آموزشی
 • برگزاری سمیتئاتر آموزش
 • سنجش صلاحیت حرفه ای مدیران و کارشناسان آموزش (سطح مقدماتی)
 • ارائه مقالات برتر پژوهشی
 • مراسم تقدیر از سازمان های برتر شرکت کننده در ششمین دوره جایزه ملی تعالی آموزش
 • مراسم تقدیر از شرکت کننده در سومین دوره جایزه برترین های آموزش و توسعه کارکنان
 •  تقدیر از چهره ماندگار آموزش
 • برپایی نمایشگاه جانبی

شرح مختصری از این برنامه ها در ادامه آمده است.

سخنرانان کلیدی و پنل های تخصصی

در این بخش از کنفرانس به منظور حفظ بی طرفی و طرح مباحث بر اساس رویکرد علمی و منطقی و همچنین برای اجتناب از ارائه مطالب کلی، یک طرفه و فاقد مستندات علمی، علاوه بر دعوت از صاحبنظران گروه های مختلف، جلسات متعددی (حداقل دو جلسه) با هریک از سخنرانان این بخش ترتیب داده خواهد شد و مطالب سخنرانان با کمک کارشناسان آماده سازی و تدوین می گردد.

در بخش سخنرانان کلیدی و پنل های تخصصی، مطالب توسط اساتید دانشگاهها و مدیران و متخصصان آموزش و توسعه سازمان های دولتی و خصوصی با نگاهی جامع تر بر مسائل و چالش های سازمان ها ارائه می گردد.

کارگاه‌های آموزشی

به منظور بهره برداری هرچه بیشتر مخاطبین از یادگیری فرآیندهای آموزش و توسعه به صورت کارگاهی و عملی، از بین عناوین کارکاههای پیشنهادی به دبیرخانه علمی، پس از بررسی موضوعات توسط کمیته علمی و با در نظر گرفتن بیشترین تناسب عناوین پیشنهادی با نیازهای شرکت کنندگان کنفرانس، در نهایت تعداد 4 عنوان کارگاه آموزشی پذیرفته و در طی دو روز برگزاری کنفرانس ارائه می گردد.

مقالات پژوهشی برتر

جهت بهره مندی از مطالب جدید و نوین حوزه آموزش، اطلاع رسانی نحوه دریافت مقالات پژوهشی و نظری توسط دبیرخانه کنفرانس انجام خواهد گرفت که این مقالات در فرایندی دو ماهه توسط اساتید دانشگاهی در سه مرحله داوری و جمع بندی خواهند شد و در نهایت مقالات برگزیده در کتابچه مقالات چاپ خواهد شد. مقالات در قالب محورهای تخصصی کنفرانس ارائه می گردند.

برگزاری مراسم تقدیر از سازمان های برتر شرکت کننده در ششمین دوره جایزه ملی تعالی آموزش و توسعه سرمایه انسانی

قریب یک دهه از استقرار جوایز تعالی و جوایز مرتبط با آن(چه در ابعاد سازمانی و چه در حوزه­ های منابع انسانی و …) در کشور می­گذرد و تجربه کاربست این جوایز، حاکی از توفیق و دستاوردهای موفق سازمان­های شرکت­ کننده در این جوایز است. جایزه ملی تعالی آموزش و توسعه نیز با عنایت به این تجربه مثبت و نیز اهمیت حیاتی این حوزه و با هدف تدقیق و تعمیق بیشتر در عرصه آموزش و توسعه سازمان­های ایرانی، با مشارکت جمع کثیری از اساتید دانشگاهی، مطلعین کلیدی و فعالین حوزه منابع انسانی و آموزش در سال 1390 طراحی و پنج دوره از آن در سال های 1392، 1393 ، 1394، 1395 و 1396 سپری و در سال جاری (1397) ششمین دوره آن در حال انجام و مراسم تقدیر از سازمان های برتر در کنفرانس حاضر انجام خواهد گرفت.

جایزه ملی تعالی آموزش و توسعه بر پایه مدل تعالی آموزش و در میان کلیه سازمان­های ایرانی با هدف شناسایی بهترین تجارب، انتخاب و تقدیر از سازمان­های برتر و نهادینه سازی فرهنگ  نوآوری، یادگیری و بهبود مستمر در حوزه آموزش برگزار می­شود.

برگزاری مراسم تقدیر از شرکت کننده درسومین دوره جایزه برترین های آموزش و توسعه کارکنان

تجربه پنج سال برگزاری جایزه ملی تعالی آموزش و توسعه و نیم نگاهی به اقدامات کارشناسان و حرفه­ ای ­های این حوزه در اقصی نقاط دنیا، درس­ آموخته ­های متعددی برای دبیرخانه جایزه ملی تعالی آموزش و توسعه به همراه داشته است. از جمله این یادگیری ­ها اهمیت توسعه بخش‌های دیگری در قالب تقدیر از فعالین و دست­اندرکاران حوزه آموزش و توسعه است. بر همین اساس ایده برگزاری “جایزه برترین­ های آموزش و توسعه کارکنان” در هشت بخش ارائه و پس از طراحی و در سال جاری(1397) سومین دوره آن در حال انجام و مراسم تقدیر از شرکت کنندگان برتر در کنفرانس حاضر انجام خواهد گرفت

جایزه برترین­ هایی آموزش و توسعه کارکنان  شامل بخش­های ذیل است:

 1. برترین تجارب آموزش و توسعه
 2. موسسه آموزشی برتر
 3. مدیر آموزشی برتر
 4. چهره ماندگار حوزه آموزش و توسعه
 5. فناوری برتر حوزه آموزش و توسعه
 6. نوآوری (نظر و عمل) برتر حوزه آموزش و توسعه
 7. کتاب و مقاله برتر حوزه آموزش و توسعه
 8. پژوهشگر برتر حوزه آموز ش و توسعه

هشت بخش جایزه برترین ها در قالب الگوی مفهومی طراحی شده است و در طی سال 1397 تنها 4 بخش اول در حال برگزاری است و به فراخور آماده سازی بسترهای اجرایی سایر جوایز این بخش ها نیز برگزار خواهد شد.

برگزاری سمیتئاتر آموزش

برگزاری سمیتئاتر آموزش به صورت نمایش در صحنه از جمله برنامه های مهم کنفرانس می باشد که در ادوار گذشته کنفرانس با استقبال خوب مخاطبان مواجه شد

مراسم تقدیر از چهره ماندگار آموزش

یکی از برنامه های ارزشمند و مهم کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی هر ساله مراسم تقدیر از چهره های ماندگار آموزش است که در این کنفرانس نیز از یکی از اساتید این حوزه به عنوان چهره ماندگار آموزش و توسعه منابع انسانی کشور تقدیر به عمل خواهد آمد.

 نمایشگاه جانبی

برپایی نمایشگاه جانبی از توانمندی های شرکت ها و موسسات آموزشی از جمله برنامه های مهم کنفرانس می باشد که در ادوار گذشته کنفرانس با استقبال خوب مخاطبان مواجه شد. در این کنفرانس نمایشگاه جانبی با هدف برقراری تعامل بین مخاطبین و شرکت ها و مراکز آموزشی برتر ارائه دهنده خدمات آموزش و توسعه بر پا خواهد شد.